4 grudnia 2024 r. doszło do podpisania umowy z wykonawcą nowej wystawy stałej, która na jesieni 2025 r. zostanie udostępniona zwiedzającym w Hangarze nr 5 Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Nowy Hangar nr 5, przekazany do użytku Muzeum w październiku tego roku to największa przestrzeń wystawiennicza zbudowana w okresie funkcjonowania instytucji. Posiada powierzchnię ponad 3000 m2 z antresolą i posłuży do udostępnienia zwiedzającym blisko 40 unikatowych statków powietrznych, w tym szybowców.
– Przed nami kolejne wielkie zadanie, którym jest wykonanie w odbudowanym hangarze nowej wystawy stałej pt. „Z wiatrem i pod wiatr - lotnictwo cywilne” opowiadającej o roli i osiągnięciach polskich pilotów sportowych. Będzie to pierwsza w Polsce tak duża ekspozycja prezentująca sukcesy zapoczątkowane w 1932 r. przez Żwirkę i Wigurę – mówił Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie podczas uroczystości przekazania hangaru.
W ostatnią środę, 4 grudnia, doszło do podpisania umowy między Muzeum a firmą New Amsterdam, która wygrała przetarg na realizację nowej ekspozycji w Hangarze nr 5. Sygnatariuszami byli Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum oraz Wojciech Florczyk, Prezes Zarządu New Amsterdam Sp. z o.o.
Zakres uwzględnionych w umowie prac obejmuje opracowanie projektu wykonawczego, wykonanie, dostarczenie oraz montaż elementów wystawy. Pierwszym etapem będzie projektowanie, które potrwa do 90 dni. Następnie realizowane będą dostawy, zabudowa scenograficzna oraz właściwe uruchomienie wystawy, które planowane jest jesienią 2025 r.
Polskie lotnictwo sportowe – jest się czym chwalić!
Tematem wystawy jest lotnictwo cywilne ze szczególnym uwzględnieniem sportowych sukcesów polskich lotników począwszy od lat 30. XX wieku. Na ekspozycji pojawi się ok. 40 obiektów wielkoskalowych: szybowców i samolotów, w tym budowana specjalnie na ekspozycję replika legendarnego przedwojennego polskiego górnopłata RWD-8. Wystawa uzupełniona będzie didaskaliami w postaci instalacji scenograficznych, obiektów i ekspozytorów edukacyjnych, tablic i opisów – również w formie interaktywnej. W projekcie znajduje się także szczególna atrakcja multimedialna: symulator lotu szybowcem oraz symulator lotu lotnią.
Układ oraz sposób eksponowania statków powietrznych będzie nawiązywał do tendencji ekspozycyjnych z lat 20. XX wieku. W wyniku tego zabiegu uwaga zwiedzających skoncentruje się na unikatowych, odrestaurowanych szybowcach.
Muzeum apeluje o przekazywanie pamiątek lotniczych
– Cały czas pozyskujemy nowe eksponaty w ramach darów lub depozytów od lotników i ich rodzin, kolekcjonerów, pasjonatów lotnictwa. Dlatego zachęcamy do przekazania Muzeum pamiątek związanych z działalnością lotnictwa sportowego, pasażerskiego, rolniczego, ratunkowego czy rekreacyjnego, a w szczególności: trofea sportowe, fotografie, dokumenty, odznaki, odznaczenia, mundury i kombinezony, jak również zapisy wspomnień – zachęca Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.